Когато ми се прияде нещо шоколадово, искам да бъде много меко, сочно и с прекрасен шоколадов вкус. Да бъде приготвено с качествен натурален шоколад, който предпочитам пред млечния.
Днешният чийзкейк е точно такъв - сочен, вкусен и много шоколадов. В съставът му има белгийски натурален шоколад, който съпругът ми купува редовно от Брюксел, шоколадови бисквити за основа и тъмен ганаш за завършек.
За да се получи един невероятен сладкиш, винаги трябва да използвате основниете продукти, а не техни заместители. Какво имам предвид? Ами да се използва висококачествено крема сирене, а не да се замени с извара. Срещала съм побългарени рецепти на тирамису - вместо маскарпоне, използват извара. В никакъв случай не се получава същият вкус, няма и как да стане. Маскарпонето е високо маслено кремообразно сирене, с много мек и плътен вкус, а изварата е зърнеста, с различна структура и няма почти никаква мазнина в нея, може би затова е подходяща при диети.
Както и да е, моят съвет е - използвайте оригиналните продукти, описани в рецептата, за да получите най-добрият резултат.
За днешният чийзкейк мога да кажа само едно - П Р Е В Ъ З Х О Д Е Н!
Любител съм на чийзкейковете, но този ми стана много любим - може би защото шоколадът му влияе по различен начин и трудно можем да разберем, че това е чийзкейк. По скоро прилича на торта от шоколадов мус - толкова мека, кремообразна и много приятна.
С две думи, ако се чудите дали да го направите, доверете ми се - купувайте продуктите и започвайте. Госите ви ще си оближат пръстите...
За приготвянето на чийзкейка използвах 26 см тавичка с откопчаващо се дъно и незалепваща повърхност. За да направите основата, натрошете на трохи бисквитите с блендер или ги натрошете на ситно с чук за пържоли, като ги сложите в найлонов плик. Сипете ги в купа, разтопете маслото, залейте и разбъркайте с лъжица, докато стане лепкава бисквитена смес. Покрийте дъното на тавичката със сместа, притиснете с помощта на лъжица. Приберете в хладилника за 20 минути, докато направите пълнежа.
На водна баня в купа, сложете шоколада като го натрошите на парчета, за да се разтопи. Бъркайте и след като се разтопи, оставете настрани. В купа сложете крема сиренето. С помощта на миксер разбийте сиренето на пухкав крем, сложете и 200 гр захар. Разбъркайте добре. Сипете бавно разтопеният шоколад и бийте на ниска степен. След като се хомогенезира, добавяйте едно по едно яйцата. Разбърквайте след всяко едно от тях добре. Добавете ванилията. Добавете заквасената сметана и разбъркайте. Сместа е готова, извадете тавичката от хладилника и изсипете сместа вътре.
Включете фурната на 140 С, сложете тавичката на средно ниво във фурната и печете 60-80 минути. Чийзкейкът е готов, когато центъра му е още леко течен при разклащане. Открехнете леко вратичката и оставете да се охлади напълно във фурната, без да изваждате за 1 час. След това приберете в хладилниа и охладете поне 4-6 часа.
За да направите глазурата загрейте на котлона сметаната и сложете натрошения на парчета шоколад. Изчакайте да се разтопи добре и свалете от огъня. За да направите хубави стичащи се капки по ръба на чийзкейка вземете лъжица и с нейна помощ в краищата започнете да слагате по малко от сместа, карайте така докрая, докато завършите целия борд на чийзкейка. Най-накрая сипете 2-4 суп.лъжици по средата и разтърсете добре докато се смеси шоколада. Не е нужно да използвайте шпатула, просто наклонете наляво - надясно - напред - назад чинията с кейка и шоколада ще покрие повърхността. Измитете и подсушени плодове ги наредете по повърхността за украса по ваш вкус. Ако не разполагате с такива, можете да сложите ядки, филирани бадеми или да украсите с пръски бял шоколад.
Коментари
Здравейте, Дани. Предстои ми правенето на чийзкейка. Нещо се обърках обаче относно градусите за печене- 120-130; 140 или 180. Срещнах ги в коментарите и горе в рецептата. Бихте ли пояснили отново, моля! :)Моята фурна е с вентилатор. Благодаря предварително :)
Здравейте, Виктория,
в рецептата съм описала да се пече на 140 С около 60-80 минути. Принципно е добре да се пече на по-слаба фурна, не на 180 С за по-дълго време и да се охлажда постепенно във фурната до пълното му изстиване, не изваждайте веднага от фурната, открехнете вратата и изчакайте около час докато се охлади напълно.
Здравейте, в момента го пека и ухае божествено. Може ли като изстине да го сложа във фризера за час или два (виждала съм в рецепти на бял чийзкейк без печене)? Просто нямам търпение да го пробвам по - бързо.
Здравейте,
за да не се получат пукнатини в чийзкейка се препоръчва постепенно охлаждане. Не препоръчвам фризер в случая
Здравейте. Благодаря за рецептата, великолепен се получи чийзкейкът:)
Би ли се получило добре със замразени горски плодове
Да, но декорирайте преди сервиране, защото бързо губят от формата си и вида си.
Мммм фантастичен е! Надмина очакванията ми на вкус, но на външен вид не ми се получи. Много се напука. Къде сбърках? Дали фурната е била силна или трябваше по-рано да го извадя? Но е страаашно вкусен.
Здравей, Стела,
да, от печенето е. Промених времето за изпичане и коригирах градусите, като най-добре е да се пече около 120-130 С, за да се избегне напукването в зависимост от силата на фурната.
Радвам се, че ти харесва.
Правих го още 2-3 пъти, включително днес за рождения ден на половинката ми. Получи ми се перфектно гладък и божествено вкусен! Рецептата е прекрасна, за което ти благодаря, Дани!
Здрасти! Направих този сладкиш, но понеже живея в Италия и не можах да разбера в магазина кое е заквасена сметана го замених с маскарпоне, каквото всъщност крема сирене използвах 3х250 гр Де факто за цялата рецепта. Получи се страхотен и богато шоколадов вкус! Тук шоколада е на др ниво просто...уникален! Украсата ми беше червен касис и розмарин - получи се много тематично впредвид месеца, в който сме (декември) и също така киселия вкус на плода касис много добре контрастираше с шоколадовия вкус! Препоръчвам комбинацията! Поздрави и благодаря за рецептата! :-)
Здрвейте! Вече съм правила няколко от вашите рецепти, последно Киш Лорен- стана страхотен!, а сега съм на половина готова с този десерт, но имам питане- след като чийзкейкът е готов се оставя в хладилника за една нощ и после се залива с шоколада или не съм разбрала?
Изглежда невероятен! Утре ще го направя! Въпросът ми е отгоре и отдолу ли трябва да се пече или само отгоре? Благодаря предварително.
Здравейте,
винаги пека от двете страни - горе и долу на 180 С. Успех и да споделите впечатления след това :)
Следвах стриктно стъпките и се получи! Това е първивт ми опит за нещо подобно и стана уникален чийзкейк, а отгоре наредих ягодки! Благодаря за чудната рецепта!!! :)))
Колко време се пече ако се разпредели в силиконови форми за мъфини, колко време се пече една форма
"Включете фурната на 180 С, сложете тавичката на средно ниво във фурната и печете 50-55 минути". Просто трябва да проверявате, зависи от големината на формите, предполагам 20-25 минути ще са достатъчни за 12 бр. мъфина.
Здравейте Дани
Рецептата е страхотна, с добре балансирани вкусове, стъпките са добре описани и е лесна за изпълнение. Аз добавих бадеми в основата и използвах различни плодове за декорация, но пак си стана един от най-добрите чийзкейк рецепти.
Благодаря Ви и Весели Празници
Здравейте, Надежда!
Много благодаря за милите думи и високата оценка! И за мен това си остава най-хубавият шоколадов чийзкейк ever :)
Хубава година Ви желая!
Следвах рецептата (използвах 4 пълни опаковки Philadelphia Light) и резултатът се хареса на всички. Само глазурата ми се стори много, използвах само 120 г сметана и 120 г шоколад и беше напълно достатъчно. Благодаря за хубавата рецепта. Поздрави!
Преслава,
много се радвам, че ти харесва рецептата! Благодаря ти и за адаптацията на рецептата. Сигурна съм, че ще се хареса и оцени високо от твоето семейство. Поздрави!
Направих го днес за рождения ден на свекър ми,получи се страхотен чийзкейк! Спазих рецептата много точно! Благодаря!
Здравей, Любка! Благодаря ти много за доверието. Надявам се истински да се забавлявате вкъщи и да се наслаждавате на добрия вкус. Поздрави
Здравей! Бих искала да попитам с какво е по-добре да заместя крема сиренето - с рикота или маскарпоне? Колебая се между тях. Поздрави!
Здравей, Камелия,
маскарпонето е доста по-тежко и мазно като състав сирене и не бих те посъветвала в случая да я ползваш. Най-добре с крема сирене Филаделфия, аз ползвам него и резултата е страхотен. Ако не разполагаш с него, по-добре рикота макар че е малко по-зърнеста като структура. Има и вариант да замениш крема сиренето с извара, но също ще се промени вкуса. Какво те притеснява да използваш крема сирене?
Благодаря за бързия отговор, Дани!
Ако трябва да бъда честна - изобщо не намирам по магазините хубаво и безсолно крема сирене. Може би аз не търся на правилните места, не знам. Би ми се искало да приготвя рецептата с него, за да не я развалям, а и за чийзкейк именно крема сирене се използва. Затова ще потърся подходящия вид Филаделфия, щом казващ, че с него става най-добре, и няма да замествам с нищо :)
Здравейте, въпросите ми са свързани с обличането на тавичката с хартия за печене. Това винаги ми е било много сложен момент, ако може да го обясните. И после изваждането на самия чийзкейк от тавичката преди заливането с шоколадовата смес.
Предварително Ви благодаря и Ви желая весели празници и успешна Нова година!
Мина, аз слагам хартия само на дъното на тавичката. Взимам парче хартия, изрязвам кръг по дъното на тавата, за да е точен размера и поставям хартията. След това е бисквитения блат и шоколадовата смес. За изваждането на хартията чакам чийзкейка да се охлади достатъчно дълго. Дори и ако съм го направила предната вечер си го оставям във формата и прибирам в хладилника. Едва след като е достатъчно стегнал, местя в чиния като приплъзвам целия чийзкейк с помощта на нож или шпатула. Издърпвам хартията. Може да се накъса, защото е влажна, но успявам да а извадя. Успех ти желая. Весели и светли празници за теб и цялото ти семейство!
Край .. бях до тук с диетите, но това изглежда феноменално
Благодаря за прелестната рецепта! Направих го, престоя една нощ в хладилника, на сутринта направих заливката - Боже, невероятно е...Обожавам торти и чийзкейкове, и съм опитвала всякакви, но това е нещо неповторимо!
Единствената промяна, която направих в рецептата, беше че заместих крема сиренето с маскарпоне.
Наистина лесна рецепта, уникално вкусна и невероятно красива! Посрещнах гости с този чийзкейк, и всички останаха възхитени :)
Нов коментар